Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 11 czerwca 2012

Nie taki tampon straszny!

Wiele młodych dziewczyn bardzo chciałoby wreszcie spróbować używania tamponów. Chęciom towarzyszą także obawy. Gdy zaczynałam też nie byłam wszystkiego pewna.  Postaram się dzisiaj rozwiać wiele waszych wątpliwości, a także pokazać jak krok po kroku zaaplikować tampon.


Jaki rozmiar wybrać na pierwszy raz?
Dziewczynom stosującym tampony po raz pierwszy zaleca się wybranie rozmiaru mini, ale szczerze powiedziawszy ja zaczęłam od normal i nie miałam większych problemów z aplikacją. Wybierz tak, żeby jego chłonność odpowiadała obfitości twojego krwawienia.


Czy tampon może uszkodzić błonę dziewiczą?
Jeśli będziemy postępować w miarę ostrożnie to nie ma takiej możliwości. Błona dziewicza ma otwór przez który wypływa krew oraz jest rozciągliwa, dzięki czemu wprowadzenie tamponu jest bezpieczne. Ma on zbyt małą średnicę aby mógł uszkodzić błonę.


Czy sznureczek od tampona może się urwać?
Choć reklamy zapewniają, że jest to nie możliwe to jednak niektórym kobietom się zdarzyło (mi osobiście nie). Najlepiej będzie, jeśli przed aplikacją pociągniesz za sznurek. Jeśli nie urwie się on podczas tej próby, nie urwie się także potem.


Co zrobić, jeśli sznurek się urwał?
Przede wszystkim: bez paniki! Choć to trudne, musisz się rozluźnić. Przykucnij i przyj jak przy oddawaniu kału. Tampon powinien przesunąć się w dół tak, że będziesz mogła go chwycić palcami. Jeśli tampon nie wysuwa się to poczekaj aż bardziej nasiąknie. Gdy są to twoje ostatnie dni okresu i obawiasz się, że po prostu krwi nie ma aż tyle by tampon mógł dobrze nasiąknąć, wejdź do wanny z wodą i posiedź w niej trochę. Tampon namoczy się i będzie mógł się wysunąć. Jeżeli mimo wszystko nie udaje ci się wyjąć tamponu, udaj się do ginekologa.


Co jaki czas trzeba zmieniać tampon?
To zależy od tego, jak obfity jest twój okres i jaką chłonność tamponu wybrałaś. Należy go zmieniać co kilka godzin, sama wyczujesz kiedy jest on odpowiednio nasiąknięty. Jeżeli zobaczysz, że sznureczek zaczyna się zabarwiać krwią, to oznaka, że należy wymienić tampon. Pamiętaj o usunięciu zużytego tampona przed zaaplikowaniem nowego i o tym, że tampon może przebywać w pochwie najwyżej 8 godzin.


Gdzie wyrzucać zużyte tampony?
Zużyte tampony zawijamy w papier toaletowy i wyrzucamy do kosza. Bella dodaje w opakowaniach tamponów praktyczne woreczki. Zużytych tamponów nie powinno się spuszczać w sedesie, ponieważ nie wiadomo, czy kanalizacja w naszym domu to wytrzyma :)


Tampony jakiej firmy są najlepsze?
Sama podczas stosowania w końcu zdecydujesz, które są dla ciebie najlepsze. Siła reklamy jest tak potężna, że wiele dziewczyn uważa jedynie O.B. za dobrą firmę. Moim zdaniem inne firmy wcale im nie ustępują, a są o wiele tańsze, więc nie warto przepłacać. Do wyboru masz wiele firm: Bella, O.B., Safe (Biedronka), Facelle (Rossmann), Naturella, Tampax. Najlepiej przed zakupem poprzeglądać w internecie opinie na temat poszczególnych marek i dopiero podjąć decyzję.


Czy można używać tamponów na basenie?
Oczywiście. Pamiętaj tylko, żeby włożyć nowy tampon przed wejściem do wody i wymienić go zaraz po wyjściu.


(Pierwsza) aplikacja tamponu
1. Przeczytaj dokładnie ulotkę dołączoną do opakowania tamponów.
2. Umyj ręce.
3. Rozluźnij się. To dużo ułatwi :)
4. Przyjmij wygodną pozycję. Możesz usiąść z rozszerzonymi nogami na sedesie, stanąć z jedną nogą opartą na brzegu wanny lub przykucnąć. Za pierwszym razem możesz też usiąść na podłodze z rozszerzonymi nogami a na przeciwko postawić lusterko. Łatwiej ci będzie trafić :)
5. Odwiń pasek od folii zabezpieczającej tampon.
6. Zdejmij dolną część osłonki.
7. Pociągnij za sznurek, żeby sprawdzić czy się nie urwie.
8. Włóż palec wskazujący we wgłębienie na dole tamponu.
9. Zdejmij górną część foliowej osłonki.
10. Przyłóż tampon do wejścia do pochwy.
11. Zacznij go wpychać kierując go 'po łuku' do góry.
12. Sprawdź czy tampon nie przeszkadza ci podczas chodzenia i siadania.
13. Jeśli tak, wepchnij go głębiej.
14. Umyj ręce. Gotowe ! :)Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wasze wątpliwości. Życzę powodzenia w próbach, bo naprawdę tampony są ogromnie wygodne, a do tego satysfakcja z pierwszego dobrze zaaplikowanego tamponu jest wielka :)


2 komentarze:

 1. mimo wszystko u mnie tampony odpadają :)
  obserwuje^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moim zdaniem warto się przekonać bo naprawdę dają super komfort, ale też nie należy się do niczego zmuszać, jak poczujesz, że jesteś już gotowa to może wtedy wypróbujesz i się przekonasz do tamponów :)

   Usuń